Translate It

31 Ocak 2011 Pazartesi

Nev'i Cafe- İkinci Yazı: Kömürde Kahve Hazzı

  


   Size Balat'taki Nev'i Cafe'den bahsetmiştik şu yazıda. Aynı yazıda, buranın kömürde kahvesinin meşhur olduğunu, bir gün de kahve içmeye gideceğimizi de söylemiştim. O tarihten sonra biz buraya beş altı defa gittik, yazıyı yinelemenin vaktidir.


   Nev'i Cafe, Balat'ta iki tane var. Biri Haliç Belediye Tesisleri'nin (Burda yemek yediğimiz günü de yazacağım) tam karşısında, biri de daha önce tarif ettiğimiz yerde. Haliç'in karşısındakindense ben diğerini tercih ederim. Çünkü orada içerideki sigara dumanı o kadar yoğundu ki, bir ara şikâyet etmeyi bile düşündüm. Tamamen kapalı olan bu yerde dört katta da duman altı olmayan bir yer bulamadım.
   Fakat güzel bir yanı vardı, fonda sürekli çalan enfes Türk Sanat Müziği şarkıları. Eski sayılabilecek kayıtlar. Muazzamdı. Bir ara, elimdeki suyu rakı gibi içtiğim yorumunu aldım, şarkı söylerken kaptırmış gidiyordum:) Böyle huzurlu ve belli bir konsepti olan yerleri bulmak kolay değil.
   Diğer Nev'i ise, bence daha güzel. Masasındaki çiçekler, manzarası çok şık.
   Benim burayı ikinci kez yazma sebebimse, kahveleri.
   Âşığıyım. Türk kahvesi ancak bu kadar güzel yapılabilir.
   Ben ki kahveye çok düşkün değilimdir; ama yemek sonrası buranın kahvesini çekiyor canım.


   Size nasıl bir kahve istediğinizi sormalarının ardından kömürde usulca pişiriyorlar köpüklü kahvenizi (Tam anlamıyla köpüklü). Tek kişilik bakır cezvelerde-bir yer bakır kullanıyorsa artı puanı direkt alır- getirip masanızda bardağınıza döküyorlar. İçtiğinizde dibinde çok az telve kaldığını göreceksiniz, bu zaten iyi piştiğinin kanıtıdır. Sunum zaten şahane, Osmanlı sarayını andıran işlemeli bardaklarda geliyor suyunuz.
   Kahvenin yanında, tıpkı eskilerdeki gibi naneli birer lokum getiriyorlar. Naneye saplanmış kürdanın üstünde nazar boncuğu. Fonda Türk Sanat Müziği.
   Bir ritüel. Baştan çıkmamak, keyiflenmemek hakikaten elde değil.
   Kömürde çayı da böyle leziz. Ancak yine de kahveye, sunumuna, mekâna veriyorum tüm puanları.

   Annem, ablam, İstasyon İnsanı, ben, hepimiz müptelası olduk. Annem burda kahve içtiği gecenin sabahında: "Ya o neydi, canım çekti kahveyi." dedi:)
   Tek şikâyetim, kahvenin yanında istediğim kurabiyelere. Hakikaten zorlukla bitirdim, biraz daha lezzetli olabilirdi:(
   Üstelik kahve beş lira. (Fiyat listesine diğer yazımızdan ulaşabilirsiniz.)
   Bence, gerçekten deneyin. Seviyorum seni Nev'i Cafe:)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder